Ülkemiz ile Sosyal Güvenlik Antlaşması imzalanmış ülke olsun veya olmasın yurtdışında çalışıp 18 yaşını doldurmuş olan Türk vatandaşları, yurtdışında geçen hizmetlerini ve ev kadınlığı sürelerini ülkemiz sosyal güvenlik kanunlarına göre emeklilik, malullük, yaşlılık ve ölüm hallerinde Türkiye’de geçmiş hizmet gibi değerlendirilmesini sağlamak amacıyla borçlanabilirler. Yurt Dışı Borçlanması adı verilen bu uygulamada dikkat edilmesi gereken hususları ele alacağız.

Yurtdışı hizmet borçlanmalarında, “Türk vatandaşı olmak” şartı, borçlanılması istenilen sürelerde ilgilinin Türk vatandaşı olması gerektiğini ifade eder.

Yurtdışında Geçen Sürelerin Tamamını Borçlanabilir miyiz?

Borçlanma kapsamında; yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ile bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen süreler dikkate alınacaktır. Yukarıda geçen “Sigortalılık süresi” ile çalışılmış olan ya da bulunduğu ülkenin mevzuatında çalışılmış sayılan süreler kastedilmektedir. Ev kadını olarak borçlanılacak sürelerde medeni durumuna bakılmaksızın, sigortalılık süreci haricinde yurtdışında ev kadını olarak geçen sürelerin tamamını borçlanabilirler.

Borçlanma Kapsamında Olmayan Süreler Hangileridir?

Yurtdışında 18 yaşın doldurulmasından önce, Türk vatandaşlığı kazanılması ve Türk vatandaşlığının kaybedilmesinden sonra geçen sigortalılık, işsizlik ve ev hanımlığı süreleri borçlanma kapsamında dikkate alınmayacaktır. Ayrıca yurtdışında geçen işsiz olarak geçen sürelerin tamamı için borçlanma yapılamamaktadır. Dikkate alınacak süre, yukarıda da belirtildiği gibi; yurtdışında geçen sigortalılık süreleri ile bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleridir.

Yurtdışı hizmet borçlanmasından yararlanabilmek için borçlanma yapmak istediği sürelerde Türk vatandaşı olmak, ev kadınlığında geçen süreleri veya hizmetleri belgelendirmek ve yazılı istekte bulunmak şartları aranır.

Yurtdışı Hizmet Borçlanması İçin Yapılması Gerekenler?

Yurtdışı Hizmet Borçlanması yapılabilmesi için öncelikle, “Yurtdışı Hizmet Borçlanma talep dilekçesi” ile Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılması gerekmektedir.

2017 Yurtdışı Asgari Borçlanma Tutarı Ve Hesaplanması

Yurtdışındaki sigortalılık sürelerinin tespiti yapılırken, istek sahibinin ibraz edeceği belgelerde kayıtlı olan tarihler arasındaki son tarihten geriye doğru olmak üzere gün sayıları esas alınır, bu tespit yapılırken 1 yıl 360 gün, 1 ay 30 gün olarak dikkate alınır ve hesaplanır.

Borçlanılacak her bir gün için tahakkuk edilecek borç miktarı , başvuru tarihindeki 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 82 nci maddesinde belirtilen prime esas asgari ve azamî günlük kazanç arasında seçilecek günlük kazancın % 32’sidir. Ancak, prime esas asgari günlük kazancın altında olmamak üzere borçlanma tutarına esas alt sınırı farklı bir miktarda belirlemeye Bakanlar Kurulu yetkilidir.

Brüt asgari ücret 2017 yılı için 1.777,50 TL olarak uygulanacaktır. 01 Ocak 2017 ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında borçlanma talebinde bulunacakların bir günlük yurtdışı borçlanma için ödeyecekleri  prime esas asgari ve azami günlük kazanç tutarları;

Prime Esas Günlük Asgari Tutar : 18,96 TL

Prime Esas Azami Tutar : 142,20 TL

Borçlanılacak tutar hesaplanırken aşağıda yer alan formül uygulanacaktır.

Borçlanma Yapılacak gün sayısı* Günlük Brüt Asgari/Azami %32

Örnek: Yurt dışı Hizmet Borçlanması kapsamında 2017 yılında 1500 gün gün borçlanma talebi olan biri asgari tutar üzerinden borçlanmak istediğinde;  28.440,00 TL azami tutar üzerinden borçlanmak ister ise; 213.300,00 TL ödemesi gerekecektir.

Yurtdışı Borçlanma İçin Tebliğ Edilen Tutar Ne Zaman Ödenmelidir?

Yurtdışı Hizmet Borçlanması yapmak isteyen istek sahiplerinin tahakkuk edilen borç tutarı tebliğ edildiği tarihten itibaren, 3 ay içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Ödeme yapmayanların başvurusu geçersiz sayılacak olup, yeniden başvuru yapması gerekecektir.

Borçlanmadan Vazgeçebilir miyiz?

Borçlanma başvurusunda bulunup borcu tebliğ edilmeden ya da tebliğ edildikten sonra üç aylık süre içinde borçlanma başvurusundan vazgeçtiklerini yazılı olarak bildirenlerin borçlanma başvuruları geçersiz sayılacaktır.

http://iskanunu.com/sizin-sorduklariniz/yurt-disi-borclanmasi-nasil-yapilir/

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Hakkımızda

 ö z d o ğ r u l a r, Adana da 18.08.1988 tarihinde kurularak, Mali Müşavirlik faaliyetine başlamıştır. 

Sektöründe en iyi olma duygusu ile personeline "Kalite" bilincini yerleştirmeyi, Kalite Yönetim Sistemini sürekli iyileştirmeyi, müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı, amaç edinerek, 2003 Yılında, alanında Türkiye' de ilk olarak ISO 9001: 2000 Belgesi almıştır.

 

Mali Takvim

14.11.2017
• 2017 /3. Dönem Geçici Vergi Beyanı
17.11.2017
• 2017/ 3. Dönem Geçici Vergi Ödemesi
23.11.2017
• Ekim/2017 Aylık Muhtasar Beyanname ve Damga Vergisi Beyannamesi verilmesi
23.11.2017
• Ekim/2017 SGK 4/a (SSK) Aylık Bildirge ve İşsizlik Sigortası Bildirgesinin Verilmesi
24.11.2017
• Ekim/2017 Ait KDV Beyanı
27.11.2017
• Ekim/2017 Aylık Muhtasar, Damga Vergisi ve KDV ödemesi
30.11.2017
• SGK 4/a (SSK) ve İşsizlik Sigortası (Ekim/2017), SGK 4/b (Bağ-Kur) (Ekim/2017) Primlerinin Ödenmesi
30.11.2017
• Ekim / 2017 Ba, Bs Formlarının Verilmesi
30.11.2017
• Çevre Temizlik Vergisi 2. Taksit Ödemesi (İşyerleri İçin)
30.11.2017
• Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemesi

Öne Çıkanlar

  • KDV İade Alacağının, SGK Borcuna Mahsubunda Yasalardaki Çelişki SGK mevzuatında (5510 sayılı Kanunun 88. maddesi) İşverenin KDV iadesi…
  • Mirasçıların, Murisin Vergi Borçlarından Sorumluluğu Bilindiği gibi, murisin (ölen kişi) vergi borçlarından mirası reddetmemiş kanuni…
  • Kısa Çalışma Ödeneği Nedir Nasıl Faydalanılır Bir önceki yazımızda Ücret Garanti Fonu'ndan faydalanmaya ilişkin bilgiler vermiştik.…

Duyurular

Top