AYLIK BAĞLAMA ORANI NE ZAMAN % 3 UYGULANIR |
20 Temmuz 2017 | |||||||||||||||||||||||
Okurumuz aşağıdaki hizmet kütüğünü ve günlerini bize yollamış. Kendisi 2008/10 sonrası olan ABO:3 Nasıl bulunduğunu soruyor.
Aylık bağlama oranı Yaşlılık aylıkları için Aylık bağlama oranı, sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi geçen toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için % 2 olarak uygulanacaktır. Bu hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınacaktır. 5510 Sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği Ekim 2008 öncesi 3600 prim gün sayısını doldurmamış olan sigortalıların yaşlılık aylığı bağlama oranının hesabında, sigortalının 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği Ekim 2008 sonrası geçen ve Kanunun yürürlük tarihini Ekim 2008 öncesi prim gün sayısını 3600 güne tamamlayan hizmet sürelerinin her 360 günü için % 3 oranı esas alınacaktır. Ancak, bu hesaplama şekli 30.04.2008 (dahil) öncesi sigortalı olanlar için uygulanacak, 01.05.2008 (dahil) tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar hakkında uygulanmayacaktır. Örnek: Sigortalının Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte 2100 günü olup, tahsis talep tarihinde toplam 5800 prim gün sayısı bulunmaktadır. Bu sigortalının ABO 3 ü 3600-2100 = 1500 1500/360 = 4,17 x % 3 = % 12,51 5800-1500 = 4300/360 = 11,94 x % 2 =23,88 ABO 3 = 12,51+ 23,88 = % 36,39 dur. Yukarıdaki soruya cevabımızı örneğe göre verelim.
2008/09 kadar gün sayısını tespit edeceğiz. 2000 öncesi=46 2000-2008/09=1470 46+1470=1516 Gün 3600-1516=2084 Gün 2084/360=5,79 ABO=5,79X3=17,37 GENEL TOPLAM=4552-2084=2468 GÜN 2468/360=6,86 ABO=6,86X2=13,72 ABO3:17,37+13,72=31,09 Bu uygulama; 30.04.2008 (dahil) öncesi sigortalı olanlar için uygulanacaktır. 01.05.2008 (dahil) tarihinden sonra ilk defa sigortalı olanlar hakkında %2 uygulanacaktır. Vedat İlki http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8866 Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.
|