Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
Adi Ortaklık İhaleye Teklif Verebilir mi? PDF Yazdır e-Posta
03 Temmuz 2018

Image

İhaleye teklif veren istekli, Borçlar Kanunu’nda geçen adi ortaklık kavramı ile Kamu İhale Kanunu’nda geçen ortak girişim ve iş ortaklığı kavramını karıştırmış ve bu karışıklığı; ihaleye verdiği şahıs olma durumunu kanıtlamak için verdiği belgelerde de göstermiştir.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse;

Borçlar Kanunu’nda yer alan adi ortaklık; kişilerin kendi aralarında yaptıkları bir anlaşma olup, sadece kişilerin kendilerini açısından bir hüküm ifade etmektedir. Bu ortaklık diğer kişi ve kurumlar açısından bir hüküm ifade etmemektedir.

Kamu İhale Mevzuatında yer alan ortak girişim ve iş ortaklığı ise tek kişi tarafından yapılması mümkün olmayan; ya da isteklilerin kendi aralarında işin yapılmasını paylaşmak suretiyle teklif verebildikleri ortaklık türüdür.

Kamu ihale Kanunu’na göre kurulan iş ortaklığı ve ortak girişimin teklif verme şamasında yapılacak bir sözleşme ile dayanaklandırılması ve bu dayanakla teklifin sunulması gerekir.

Bu kapsamda ihaleye teklif verilmesi aşamasında teklif verebilecek isteklilerin iyi analiz edilip ihaleye sunulacak belgelerin buna göre doğru bir şekilde sunulması gerekir.

 

Aksi takdirde ihaleden elenme durumu ve maddi kayıplara sebep olunacaktır. Ömer KÖSE E-Yaklaşım / Haziran 2018 / Sayı: 306