Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
İhracatçıya Yeşil Pasaport Uygulamasında Son Üç Yıl Kriteri Nasıl Uygulanacak? PDF Yazdır e-Posta
07 Mart 2018

Image

İhracatçılara hususi damgalı (halk arasındaki ifadesiyle yeşil pasaport) verilmesi ile ilgili düzeleme, 5682 sayılı Pasaport Kanunu’nun 14/A maddesine, 9 Ağustos 2016 tarihli Remi Gazete’de yayımlanan 6728 sayılı Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 7. maddesine paragraf eklenmek suretiyle yapıldı.

Eklenen hükümle, yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada, son üç yıllık ihracat tutarı Bakanlar Kurulu’nun belirleyeceği değerin üzerinde olan ihracatçılara yeşil pasaport verilmesi mümkün hale gelmişti.

İhracatçılara yeşil pasaport verilmesine ilişkin esaslar da 23 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/9962 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi.

Bakanlar Kurulu Kararı’nın 4. ve 5. maddelerine göre, son üç takvim yılı itibariyle, ilgili her takvim yılında ihracat yapmak kaydıyla, yıllık ortalama 1 milyon ABD Doları ve üzerinde ihracat yapan firma sahibi ve/veya çalışanlarına ihracat tutarına göre kademelendirilen sayıda yeşil pasaport verilecek. Son 3 takvim yılı itibariyle, yıllık ortalama ihracatı 1 milyon ile 10 milyon ABD Doları arasında olan firmalara 1 adet yeşil pasaport verilecek.   

İki yıllık ihracat tutarınızın ortalaması 1 milyon doların üzerinde olmakla birlikte, 2014 yılında ihracatınız olmaması nedeniyle sadece iki yıl ihracat yapmış oluyorsunuz ve üç takvim yılının her yılında ihracat yapmış olma şartını sağlayamıyorsunuz. Ancak 2017 yılında da ihracat yapmanız ve 2015-2017 yılları ihracat ortalamanız 1 milyon ABD Doları ve üzerinde olması halinde yeşil pasaport almanız söz konusu olabilir. Yaklaşım Dergisi