Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
ASKERLİK BORÇLANMASIYLA ERKEN EMEKLİLİK MÜMKÜN PDF Yazdır e-Posta
29 Haziran 2017

Image

Sigortalı olmadan önce yapılan askerlikler borçlanıldığı takdirde sigorta girişi, borçlanılan süre kadar geriye gider. Sigorta girişi geri gittiğinde emeklilik tarihi ve koşulları da değişir. Böylece erken emeklilik mümkün olabilir.

Soru: Emekli olmak için 100 gün primim eksik. Askerliğimi borçlanarak prim gününü tamamlayabilir miyim? Ne kadar ödemem gerekir 18 aylık askerliği borçlanmam için? (Ekrem K)

1 güne 17 lira ödeniyor

Cevap: Erkek sigortalılar askerlik borçlanmasıyla bazen yalnızca prim günü kazanırlar. Bazen de askerlik borçlanmasıyla sigorta girişinin öne çekilmesi mümkündür. Sigortalı olmadan önce yapılan askerlikler borçlanılırsa sigorta girişi borçlanılan süre kadar geriye gider. Sigorta girişi geri gittiğinde emeklilik tarihi ve koşulları da değişir. Sizin durumunuzda eğer askerlik sigortalılık sonrasında yapılmış ise askerliğinizin yalnızca prim günü kazandırması söz konusu olacaktır. 18 aylık askerliğinizin tamamını borçlanmanıza gerek yok. Yalnızca size yetecek olan 100 günü borçlanarak emekli olabilirsiniz. 2017 yılı için askerlik borçlanmasının 1 günü için en düşük 17,56 TL ödenmesi gerekmektedir. 100 gün için 1.756 TL ödemeniz gerekecektir. Ödemeyi yaptıktan sonra emeklilik için dilekçe vererek aylık bağlatılmasını talep edebilirsiniz.

Kıdem tazminatı alabilirsiniz

Soru: Önümüzdeki ay emeklilik için gerekli yaş şartını dolduracağım. İşyerinden ayrılıp SGK’ ya aylık bağlanması için talepte bulunacağım. Emekli olmadan önce işverene bu durumu bildirmem gerekir mi? İhbar tazminatı ödemek zorunda kalır mıyım? (Ayşegül T)

Cevap: Emekli olmak nedeniyle işten ayrılmanız halinde işverenden kıdem tazminatı talep edebilirsiniz. İhbar süresinde ise Yargıtay emekliye ayrılacak kişiye işverenin ihbar süresi uygulayamayacağı yönünde kararlar veriyor. Dolayısıyla işverene emekliye ayrılacağınızı ihbar süresinde bildirmenize gerek yok. İşveren süreye uymadığınız için ihbar tazminatı ödemenizi talep edemez. Ancak bu durumu işverene bildirmeniz ve işverenin de yerinize yeni bir eleman bulmasını kolaylaştırmak yerinde olur.

İşyerinin el değiştirmesi çalışanları etkilemez

Soru: 1997'de sigortalı olarak işe başladım. 2004'ten itibaren bu işyerinde çalışmaktayım. Kıdem tazminatı fonu hesabına alınacak mıyız? Bu işyeri yakın bir zamanda satılacak, alan kişilerle çalışmak istemiyorum. Neler yapabilirim, hangi yolu takip edeyim?

Cevap: Çalışma süreniz 1 yılı geçtiği için kıdem tazminatına hak kazanmış durumdasınız. Ancak 1 yıl çalışma tek başına yeterli değildir. Kıdem tazminatını hak edecek şekilde iş sözleşmenizin feshedilmesi gerekir. Kıdem tazminatı fonu hayata geçtiğinde mevcut çalışanlar için geçişin nasıl olacağı henüz netleşmedi. İşyerinizin satılması iş sözleşmesini sonlandıracak bir durum değildir. Yeni işveren sizi işten çıkartırsa kıdem tazminatı alabilirsiniz. Ancak işyerinin el değiştirmesi nedeniyle işten ayrılırsanız tazminat alamazsınız. Okan Güray Bülbül

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/askerlik-borclanmasiyla-erken-c2emeklilik-mumkun/haber-638054

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.