Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
“Kontrollü” veya “Şüpheli” Kodu İşaretli Sigortalı Hizmetlerin Durumu Nedir? PDF Yazdır e-Posta
06 Aralık 2018

SGK, 4/a (SSK) kapsamında sigortalılıklarını gerektirecek çalışmaları bulunmadığı halde sahte işyeri tescili yapılarak sigortalı bildirimi yapıldığı tespit edilen işyerleri ile işverenlerini “sahte işyeri”“kontrollü işyeri” ve “şüpheli işyeri” olarak kodluyor. Sigortalı olarak çalıştığınız işyeri ya da işyerleri de bazı dönemler için “kontrollü işyeri”, bazı dönemler için “şüpheli işyeri” olarak kodlanmış.

 “Kontrollü işyeri” (K) kodu geçici bir statü olup, (K) kodu konulan işyerleri hakkında denetim raporu sonucuna göre işlem yapılmaktadır. Denetim süresince sigortalıların hizmetleri, hizmet bildirme ve birleştirme işlemlerinde dikkate alınmamaktadır. Yapılacak denetim sonucunda “kontrollü işyeri”kodunun kaldırılmasına karar verilmesi halinde bu hizmetler, hizmet bildirimi ve birleştirmeye dahil edilmektedir. Denetim raporu sonucunda işyerinin “sahte işyeri” olduğunun tespiti halinde ise, sahte işyerinden bildirimi yapılması nedeniyle hizmetleri ve tescilinin iptal edilmesi gerektiği tespit edilen sigortalıların hizmetleri ve tescili iptal edilmektedir.

“Şüpheli işyeri” (Ş) kodu konulan işyerleri hakkında ise yine denetim başlatılmakta, ancak denetim sonuçlanıncaya ya da bu işyerlerinin “sahte işyeri” olduğuna ilişkin kod konuluncaya kadar bu işyerlerinden bildirilen sigortalıların hizmetleri silinmemekte, hizmet bildirimi ve hizmet birleştirmesi işlemleri yapılmaya devam edilmektedir.  

 

Buna göre, söz konusu işyeri hakkındaki denetim sonucunu beklemeniz gerekiyor. Denetim sonucunda işyerinin “sahte işyeri” koduna alınması ve sigortalı hizmetlerinizin iptali halinde dava açmanız söz konusu olabilir. Yaklaşım Dergisi