Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
BAZI LABORATUVAR YATIRIMLARI ÖNCELİKLİ YATIRIM KONULARI ARASINA ALINDI PDF Yazdır e-Posta
21 Ağustos 2017

Image

17 Ağustos 2017 tarihli Resmî Gazete’de yayımlanan 2017/10585 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile 2012/3305 sayılı Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar’ın 17. maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir:

“ş. Araştırma ve referans laboratuvarı, tüketici güvenliği ve enfeksiyon hastalıkları referans laboratuvarı, ilaç ve tıbbi cihaz analiz ve kontrol laboratuvarı ile deney hayvanları üretim test ve araştırma merkezi birimlerinin yer aldığı laboratuvar kompleksi yatırımları.”

Bu değişiklikle yukarıda belirtilen laboratuvar yatırımları öncelikli yatırım konuları arasına alınmıştır. Buna göre yukarıda belirtilen yatırımların 1 ila 5. bölgelerde yapılması durumunda söz konusu yatırımlar, 5. bölge için uygulanan bölgesel desteklerden; 6. bölgede yapılması durumunda ise 6. bölge için uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilecektir.

İlgili Bakanlar Kurulu Kararı yayım tarihinde (17 Ağustos 2017) yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yatırımlara sağlanan desteklere aşağıda özet tablo halinde yer verilmektedir:

 Destek Unsurları

1 - 5. Bölge

6. Bölge

KDV istisnası

Var

Var

Gümrük vergisi muafiyeti

Var

Var

Vergi indirimi

% 80

% 90

Yatırıma katkı oranı

% 40

% 50

SGK işveren payı desteği

7 yıl

10 yıl

Faiz desteği

TL kredilerde beş puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanı

TL kredilerde yedi puanı, döviz kredileri ve dövize endeksli kredilerde iki puanı

KDV iadesi

31/12/2023 tarihine kadar uygulanmak üzere, yatırım teşvik belgeleri kapsamında asgari 500 milyon Türk Lirası tutarında sabit yatırım öngörülen yatırımlara ilişkin inşaat işleri nedeniyle yüklenilen ve takvim yılı sonuna kadar indirim yoluyla telafi edilemeyen katma değer vergisi, izleyen yıl talep edilmesi halinde belge sahibi

 E&Y

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.