Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
BAZI ÜRÜNLERE İLAVE GÜMRÜK VERGİSİ GELDİ PDF Yazdır e-Posta
18 Ağustos 2017

Image

Bakanlar Kurulu, bazı sanayi ürünleri ithalatına ilave gümrük vergisi getirilmesine karar verdi.

Bakanlar Kurulu, AB ve Türk menşeli olmayan led ampul,  kazan, boru, brülör gibi ürünlerin ithalatında, AB, Güney Kore, Malezya dışındaki ülkeler için yüzde 7.6 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi alınmasını kararlaştırdı.

İthalat Rejimi Kararına ekli II sayılı listede yer alan 47 ürün için yüzde 7.6-yüzde 20 arasında ilave gümrük vergisi alınacak. İlave gümrük vergisine tabi tutulan ürünlerin bazıları şunlar:

8402.11 GTİP’li buhar üreten su borulu kazanlar, 8402.19 GTİP’li alev borulu kazanlar, 8402.90 GTİP’li buhar boruları, 8404.10 GTİP’li buhar ve ısı akümülatörleri, 8428.40 GTİP’li yürüyen merdiven ve yürüyen platformlar, 8431.31 GTİP’li asansör kılavuz rayları ve  8539.50 GTİP’li LED ampuller.

Başka bir kararla da aralarında  araçların yakıt filitresi, kule vinç, zımba, testere, tünel açma makineleri, beton ve harç karıştırıcıları gibi 34 ürün için de yüzde 2.5 ile yüzde 20 arasında değişen oranlarda ilave gümrük vergisi alınması öngörüldü.

Kararlar yayınlanmadan önce Türkiye’ye sevk edilmek üzere bir taşıma belgesi düzenlenerek yüklemesi yapılmış olan eşyanın, en geç 45 gün içinde ithalatına ilişkin gümrük beyannamesinin tescili veya gümrük mevzuatı çerçevesinde özet beyanının verilmesi halinde, yeni vergi oranları uygulanmayacak.

https://www.dunya.com/gundem/bazi-urunlere-ilave-gumruk-vergisi-geldi-haberi-378027

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.