Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
ASKERDEN DÖNEN ÇALIŞANINI İŞE ALMAYAN TAZMİNAT ÖDER PDF Yazdır e-Posta
15 Haziran 2017

Image

Askerlik için işinden istifa edenler kıdem tazminatına hak kazanır. Ayrıca işyerine askerden döndükten sonra yeniden başvuran işçinin de işe alınması gerekir. Aksi halde işveren 3 aylık ücret kadar tazminat ödemek zorunda.

1.Soru: 5 yıla yakın bir firmada çalıştıktan sonra, askerlik hizmetimi tamamlamak için kıdem tazminatımı alarak istifa ettim. Askerden geleli 1 ay oldu. Eski işyerim beni geri almak zorunda mı?

3 aylık ücreti

Cevap: Muvazzaf askerlik görevini yerine getirmek için işinden istifa eden işçiler kıdem tazminatına hak kazanırlar. Diğer yandan askere gitmek için ayrıldığı işyerine askerden döndükten sonra yeniden başvuran işçinin işveren tarafından işe alınması gerekmektedir. İşveren kendisine bu taleple başvuran işçileri eski işlerine veya benzer işlere boş yer olması halinde hemen, eğer o tarihte bu nitelikte bir iş yoksa boşalacak ilk pozisyona başka isteklileri tercih ederek almak zorundadır. Bu şartların varlığına rağmen işveren askerden dönen işçisini işe almazsa işçisine 3 aylık ücreti tutarında tazminat ödemek zorunda.

2. ZAMANAŞIMI 10 YIL

Soru: Babam 1999'da belediye temizlik işçisi olarak çalıştığı ilçe belediyesinden emekli oldu. Tazminat ödenmedi. 2 yıl sonra dava açtık. Davayı kaybettik. İsteğimizi önce belediyeye dilekçeyle iletmemiz gerekiyormuş. Tekrar dava açabilir miyiz?

Cevap: Kıdem tazminatında zaman aşımı süresi 10 yıldır. Babanızın durumunda konu mahkemeye taşındığında zaman aşımı süresi kesilmiştir. Alınan karar tarihinden itibaren yeniden 10 yıllık zamanaşımı söz konusu olacaktır. Karar tarihinden itibaren 10 yıl geçmişse alacak zamanaşımını uğramış demektir. Tarihi kontrol ettikten sonra süre geçmemişse dava açılması mümkün.

3. Part-time hakkı eşiniz işsizkalsa bile sürer

Soru: Doğum sonrası 6 izin sonrası 3 aydır da part-time çalışıyorum. Geçen hafta eşim işten ayrıldı. Ebeveyn iznini kullanmaya devam edebilir miyim?

Cevap: Ebeveyn izninin kullanılabilmesi için çiftlerin her ikisinin de çalışması şarttır. Ancak siz izni talep ettiğinizde eşiniz çalışıyorsa ileride işsiz kalsa da bu izni kullanmaya devam edebilirsiniz.

4. Kararı işveren verir

Soru: Özel bir bankada çalışırken, geçen yıl ağustosta askerlik için 1 yıl izne ayrıldım. Dönüşte kendi isteğimle işe başlamazsam tazminatımı alabilir miyim?

Cevap: İşverenler askere giden işçilerine kıdem tazminatını giderken ödemeyip, gelince yeniden işe alabilirler. Dönünce işvereninizle konuşarak ödenmesini talep edebilirsiniz. Ancak işveren bu talebinize olumlu cevap vermek mecburiyetinde değildir. Sizi tekrar işe başlatıp tazminat ödememek isteyebilir. Bu durumda istifa ederseniz kıdem tazminatınızı alamazsınız. Okan Güray Bülbül

http://www.aksam.com.tr/yazarlar/-okan-guray-bulbul/askerden-donen-calisanini-ise-almayan-tazminat-oder-c2/haber-633661

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.