Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR YÖNETMELİĞİNDE YAPILAN DEĞİŞİKLİKLER PDF Yazdır e-Posta
25 Ocak 2017

Image

4 Ocak 2017 tarihli ve 29938 sayılı Resmi Gazete'de "Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliğinde  Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayınlanmıştır.

Mezkur Yönetmelik yayım tarihi olan 4 Ocak 2017 tarihinde yürürlüğe girmiştir ve mevzuat hükümlerini Gümrük ve Ticaret Bakanı yürütmektedir.

Yapılan değişiklikler doğrultusunda, doğrudan karşılaştırmalı reklamlarda herhangi bir kişi veya kurumun tanıklığına yer verilemeyecek. Gıda reklamlarında sağlık beyanı kapsamına giren hususlar karşılaştırmaya konu edilemeyecek.

Değişiklik ile gelen en önemli husus ise karşılaştırmalı reklamlarda; rakiplere ait isim, marka, logo veya diğer ayırt edici şekil veya ifadelerle ticaret unvanı veya işletme adları, 1 Ocak 2018'den itibaren gereken koşulları sağlaması halinde kullanılabilecek. Reklam verenler, ticari reklamlarında yer alan iddiaların doğruluğunu ispatla yükümlü olacak. E&Y

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.