Skip to content

Narrow screen resolution Wide screen resolution Auto adjust screen size Increase font size Decrease font size Default font size default color brick color green color
2017 YILINDA 6331 SAYILI KANUN’A GÖRE UYGULANACAK İDARİ PARA CEZALARI PDF Yazdır e-Posta
04 Şubat 2017

Image

İdari para cezaları her yıl yeniden değerleme oranında artırılmaktadır. 2017 yılında uygulanacak idari para cezaları da 2016 yılının yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacaktır. Maliye Bakanlığı tarafından yayımlanan tebliğde 2016 yılı için yeniden değerleme oranı 3,83 olarak belirtilmiştir. Buna göre 2017 yılında 6331 sayılı Kanun’a göre uygulanacak olan idari para cezaları 2016 yılında uygulananların % 3,83 oranında artırılması ile bulunacaktır. Bu şekilde hesaplanarak 2017 yılında uygulanacak olan idari para cezaları yukarıda belirtilmiştir.

6331 sayılı Kanun’da yer alan idari para cezalarından yukarıda açıklananlar çalışan sayısı ile çarpılarak verilen idari para cezaları hariç en düşük seviyedeki cezalar olup, bu cezalar işyerinde çalışan sayısı ve işyerinin tehlike sınıfına göre % 25 ila % 200 arasında artmaktadır.

İdari para cezaları, yükümlülük sahibinin sorumluluğunu yerine getirmesinde çok önemli bir fonksiyona sahiptir ve idarenin uygulama kuvvetini artıran önemli bir araçtır(5). Bununla birlikte 6331 sayılı Kanun’da belirtilen idari para cezalarının oldukça yüksek olduğu ve birçoğunun halen uygulanamadığını belirtmek gerekir. Nispeten hem makul hem caydırıcı olarak şekilde belirlenen ve uygulanan idari para cezalarının kağıt üzerinde yüksek olarak belirlenen ancak uygulanmayan idari para cezalarından daha etkili olacağı açıktır. Bununla beraber para cezalarından daha ziyade işveren ve çalışan kesimlerin iş sağlığı ve güvenliği konusunda bilinçlerinin artırılması daha önemlidir. Bizleri bu konuda başarıya ulaştıracak asıl etken budur. İşverenlerin de iş sağlığı ve güvenliğini, külfet olarak görmekten vazgeçip, üretimin devamlılığı, verimliliğin artması, işçi sağlığıyla birlikte aynı zamanda üretim araçlarının güvenliği ve en önemlisi insan hayatı için olmazsa olmaz bir gereklilik olarak görmeleri gerekmektedir.

Mehmet Uğur Yaklaşım/Ocak 2017 / Sayı: 289

Yukarıda yer verilen açıklamalar, konuya ilişkin genel bilgiler içermektedir. Özdoğrular smmm ltd. şti./ www.ozdogrular.com, işbu dokümanın içeriğinden kaynaklanan veya içeriğine ilişkin olarak ortaya çıkan sonuçlardan dolayı herhangi bir sorumluluk iddiasında bulunulamaz. Mevzuatın sık değiştirilen ve farklı anlayışlarla yorumlanabilen yapısı nedeniyle, herhangi bir konuda uygulama yapılmadan önce konunun uzmanlarından profesyonel yardım alınmasını tavsiye ederiz.